30
Eyl

Günübirlik kaçamakla ilaç gibi gelir insana Yedi Göller diyarı!

Kaçamak için oksijen ve sonbaharın tüm renkleri için yedi göller bölgesi ideal bir hedef. Kış aylarında ulaşım zorlaşsa da sonbaharda yedi gölleri görmek insanın içini açacak bölgelerden sadece biri… Gitmek istediğinizde güzergahınız Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden olmalı… Bu arada nefis hava ile aldığınız oksijen midenizde gurultuyu azdırır. Bu yüzden yanınıza mutlaka atıştıracak azığınızı almayı unutmayın!

yedigoller

Fotoğraf: Mustafa Can

Bolu ilinin kuzeyinde bulunan yere Bolu-Mengen ilçesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152.km.’ sinden Yeniçağa ve 190.km. ’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollardan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’ dan yaklaşık 4,5 saat, Ankara’ dan ise 3 saatlik mesafede. Fakat her güzelliğin bir zorluğu olduğu gibi bu güzel mekâna da ulaşmak için kat ettiğiniz yolun yaklaşık 1,5 saati orman yolunda geçiyor. Aracınızın yola uygun olmasını hatırlatmakta fayda var sanırım. Kış aylarında Bolu-Yedigöller güzergâhı karlarla kapanabiliyor, ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılabiliyor.

Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir bölgesinde yer alan Milli Parkta heyelanların oluşturduğu göller ve zengin bitki örtüsü ziyaretçilerinin gözleri kamaştırıyor.

yedigoller1

Genelinde yer yapısı, göçüklere elverişli bir arazidir. Göller, kayan kütlelerin vadi önlerini kapaması sonucu oluşmuş set göllerdir. Bazıları dip kaçaklarıyla bağlantılıdır.

Hâkim bitki örtüsü kayın ağaçları olsa da yer yer meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görmek mümkün.

Etkili koruma ile Parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmakta.

Park alanı kampçılık, günübirlik piknik, yürüyüş, fotoğraf çekimi gibi aktiviteler için oldukça elverişli. Konaklama ve yiyecek ihtiyaçlarının giderilmesi için tesis ve büfe de mevcut. Çadırda ya da karavanda kalabileceğiniz gibi misafirhane ve bungalovlardan da faydalanabilirsiniz.

yedigoller-02

Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu 1969 yılında burada kurulmuş. Balıkçıların Abant’tan getirdikleri Alabalık türü, yedigöllerin doğal alabalık çeşitlerinin yumurtalarını yiyerek yok olma noktasına getirmiş.

Kapankaya manzara yerine çıktığınızda gözleriniz eşiz manzara tanıklık edecektir. Ayrıca geyik üretim alanını da ziyaret edebilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var, temiz hava acıktırıyor. Yiyeceklerinizi yanınızda getirirseniz piknik için ayrılmış ahşap masalar ve barbekü bölmelerini kullanarak eşsiz bir doğa ziyafeti çekebilirsiniz.

Günü birlik bu yeri gezmek sizleri tatmin etmeyebilir. Eşsiz güzellikte bir mekân. Tüm bir erzağınızı yanınızda getirseniz, bungalovlarda sakin bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

tatilname.com farkıyla harika kareler elinizin altında..

 

Gezgindergi

 

 

Etiketler:, , , , ,