13
Tem

Eylül’e kalan tatilinizi hala daha keyifli hale getirebilirsiniz!

tatilde-eBugün Gazetesi yazarı Turgay Oğur’dan on maddede tatilde neler yapılabilirin tarifi! İşte size 9 maddede keyifle yapacağınız tatil yol haritası!

Üniversite sınavıydı, ramazandı, bayramdı derken epeyce bir kimsenin tatil planları Ağustos’a ve Eylül’e kaldı. En az valiz kadar hayati bir rehberle tatilcileri çıkmadan yakalayalım dedik.
1) Tatil fiziksel dinlenme değildir. Zaten mesele bedeni dinlendirmekse, ılık bir duş alıp sekiz saat deliksiz uyku çekmek her türlü fiziksel yorgunluğu gidermeye yetiyor. 3 gün peş peşe uyku uyumadan taş taşısanız dahi temiz bir uykudan zımba gibi kalkmanız ve normal ritminize dönmeniz mümkün. Uyumaya hırs etmeyin. “Sekiz gün hiç bir şey yapmayacağım, sadece uyuyacağım” hedefiyle çıkılan tatilden size kalan, ağır valizleri kaldırmaktan kaynaklı bel ve kol ağrısı ile dönüş yolu trafiğinde ya da havalimanında çekilen çilenin bünyede bıraktığı asabiyet olacaktır. Ve bir hafta boyunca Oblomov’a bağlamış bünyenin yeniden sabahın altı buçuğunda kalkıp servise yetişme temposuna alışması tarifsiz bir ıstıraba dönüşecektir. Bu derece raydan çıkmayın.

2) Tatilde asıl olan ruhu dinlendirmektir. Ruhu dinlendirmenin yolu da her zamanki gündemini değiştirmekten geçer. Normal hayat akışı içinde yapmak zorunda olduğunuz işlerden elinizi ayağınızı çekin. Yapmaktan mutlu olduğunuz işlerle meşgul olun ama gerçekten boş durmayın, meşgul olun.

3) Tatil denilince akla ilk gelen her şey dahil tatil köyleri oluyor. Otele ödeyeceğiniz paranın acısını açık büfeden çıkarmaya çalışmayın. Daha çok yiyerek kâra geçmeyi deneyen çok oldu ama başaran hiç olmadı. Aman o tatlıdan yiyemedim diye endişe etmeyin. Ertesi akşam da aynıları olacak. Bir diyetisyen gibi kendinize mönüler seçin. Söz gelimi; bir akşam balık alın, ertesi akşam kırmızı et gibi. Otel ile müşteri arasında yazılı olmayan açık büfe anlaşması şudur: Buradan dışarıya yiyecek ancak midenizde çıkar. Siz siz olun karınca gibi odanıza yiyecek taşımayın. Öğle yemeğini bedavaya getirmek için kahvaltıyı soymayın. Buna hakkınız yok. Açık büfeden en çoğu götürebileceğiniz en az bir kez ısırılmış bir adet elma olabilir.

4) Tatilden dönenleri büyük bir stres bekliyor. İş arkadaşlarının acıyan bakışlarıyla süzülmek ve “Aaa! hiç yanmamışsın.” Yani “yıllık izinlerine yazık etmişsin, paranla rezil olmuşsun, beyaz peynir gibi gitmiş kaşar peynir gibi dönmüşsün.” ithamına maruz kalmak.  İş yeri mahkemesinde beraat etmek adına altı günde bronzlaşacağım diye inat etmeyin. Güneşin tepeden kavurduğu rahatsız bir şezlonga uzanıp tavada biber kızartır gibi vücudunuzu çevire çevire yakmaya çalışmayın. Birincisi; bu çok sıkıcı. İkincisi; yanmış derileriniz iki haftada dökülür. Üçüncüsü; şezlong kaynaklı boyun ve sırt ağrılarınız bir ayda geçmez.

5) Yetişkinler için tatil demek biraz da çocuklarından kurtulmak demektir. Bu nedenle rezervasyon yaptırırken otelin hangi ilde olduğundan bile daha önemli olan şey çocukları oyalayacak yeterince atraksiyonun olup olmadığıdır. Bir yıl boyunca apartman katında enerji biriktirmiş patlamaya hazır piknik tüpüne dönmüş çocuklar daha lobiden odaya çıkmadan otele salınır. Ayrılış işlemleri sırasında geri çağırılır. Siz “Pelinsuuu!” diye bağırdınız ve zenci bir kız mı geldi? Şaşırmayın Pelinsu o.

6) Tatilde memleketine giden iyi insanlar da vardır. Anne-babalarını sevindirirler. Amca, hala, dayı, teyze, kuzen gezerler. “En İyi Evlat Oscarı” kesin sizin olacak ama hiç değilse bir gün yerli, bir gün turist olmaya çalışın. Eşinize ve çocuklarınıza da azıcık nefes aldırın.

7) Eskiden tatile çıkmak kavramı sadece belli bir yaşam biçimi için geçerliydi. Şimdi herkes için birbirinin kopyası uyarlama tatil mekânları mevcut. Buralarda gece yarılarına kadar rakı, viski içmek yerine, tuzlu çekirdek çitletiliyor. Sonuçları ayırt etmek zor. Sarhoşun da dili dolanıyor, tuzdan dili şişenin de. En önemli fark yaz aşklarında yaşanıyor. Müslüman tatil köylerinde çakan kıvılcımlar, hazır otel şartları da uygunken görücü hamamı safhasını da tamamlayarak, sonbaharda nikah masasında nihayetleniyor.

tatil-d8) Yıllık izinlerinin bir kısmını denize, kuma diğer kısmını yurt gezilerine ayıranlar da var.Gazetelerin ilan sayfalarını açtınız. 4 gece 5 günde 3 ülke 6 şehir olan paketlere heves etmeyin. Instagram hesabında güzel durur da sizin için tatil bir film şeridi gibi gözünüzün önünden akıp gider sadece.

9) Maddi olanakları ve zamanı tüm dünyayı gezmeye yetmeyecek olanların da iyi bir sıralama yapması önemli. Popülist olmayın. Örneğin ilk sene Viyana’ya, sonraki sene Prag’a ve ertesinde de Budapeşte’ye gitmeyin. Habsburg Hanedanı’nın izinden çıkın. Mesela bu üçünü görüp Tataristan’ı görmemek büyük kayıptır. Kırgızistan denilince burun bükmeyin. Riskler çok olduğu için Ortadoğuya açılmak zor belki ama Kudüs’e gidip şahane bir bölge özeti yaşamak mümkün.

İyi tatiller…

Etiketler:, , , , , , , , ,