6
Tem

Ahlat’ta gün batımını seyretmek kadar tabii ne olabiğlir ki?

ahlat5Kümbetleriyle ve mezar taşlarıyla dünyanın gözü üstünde olan nadir tarihi bir şehir olan Ahlat sakinliği ile bilinir…

Selçuklu döneminden kalan mezar taşları Türk tarihi açısından önemli bir değere sahiptir. İlçede daha pek çok tarihi mezar kalıntıları vardır.

Bunların yanı sıra yine Selçuklular dönemine ait, lahit mezar özelliği taşıyan kümbet mezarlar bulunmaktadır ki bu mezarlar yörede sıkça kullanılan Ahlat’a özgü taşlarla yapılmıştır.

İlçede taş işlemeciliğinin ön planda olduğunun bir göstergesi olan bu kümbetlerde, dönemin saygın kişilerinin mezarları bulunmaktadır.

ahlat2Yerel Kültür

Halkın uğraş alanlarından biri olan bastonculuk geleneği günümüzde de önemli bir kültür-sanat faaliyeti olarak yer almaktadır. Özel teknikler kullanılarak yapılan bu bastonların her biri, büyük emekler ve özveriler neticesinde oluşturulmaktadır. Ağaca ilginç ve bir o kadar da yaratıcı figürler aktararak bu konudaki ustalıklarını gösteren ilçe halkı, bu yeteneğini önemli bir kültür turizmi aracı olarak kullanmakta ve başarılı olmaktadır.
Kahverengi, kızılımsı taşların kullanıldığı kümbet ve mezar taşlarını fotoğraflamak için gün batımına yakın saatleri kollamalı.

Van Gölü’nün kıyısında olması ve yıllık yağışın bolluğu sebebiyle Ahlat bölgenin genel bitki örtüsü olan bozkır bitki örtüsünün dışında daha yeşil ve gür bir bitki örtüsüne sahiptir.

Ahlat1Bu yüzden Ahlat’ı görmeyi özellikle Nisan sonuna bırakmak yeşile de doymak olur…

Etiketler:, , , ,